Copyright 2024 - Асоціація Святого Духу за об’єднання світового християнства

У 1935 р., 16-ти річний (за корейським стилем1) Мун Сон Мьон, у переддень Пасхи провів усю ніч у молитві на горі Мьоду. У сльозах він шукав у Бога відповіді на питання. Чому Бог створив світ, де так багато болю та відчаю? Чому всемогутній Бог залишив світ у такому жалюгідному становищі? Того пасхального ранку молодому Муну явився Ісус Христос і сказав: “Біль людства завдає Богові величезного суму. Ти повинен взяти на себе особливу місію на землі, щоб виконати Божу роботу”. Мун Сон Мьон усвідомив, що має звільнити людство від страждань і принести радість Богу. Прийнявши свою місію, він іще більше заглибився в молитву та змінив свій спосіб життя.

Майже 10 років знадобилося молодому Муну, щоб відкрити основні принципи Всесвіту, зрозуміти причини людських страждань та вибудувати чіткий план утілення єдиного світу на чолі з Богом. Знання, набуті в результаті багатьох років духовного пошуку, лягли в основу вчення, яке отримало назву “Божий Принцип” (кор. 원리). У 1945 р. Мун Сон Мьон почав представляти своє вчення “підготовленим” християнським церквам. Однак, незважаючи на його зусилля, цей початковий план зазнав невдачі. Християнські лідери не прийняли Мун Сон Мьона, тому в нього не залишилося іншого вибору, окрім як почати проповідувати пересічним людям та створити свою організацію. Так у 1946 р. у молодого проповідника, який тоді мешкав у Пхеньяні (Північна Корея), з’явилися перші послідовники, які називали його «вчителем». Але дуже скоро протидія зі сторони північнокорейського комуністичного режиму призвела до того, що його було несправедливо ув’язнено. Переживши нелюдські умови концентраційного табору, Мун Сон Мьон сповнився рішучості створити організацію, яку згодом стали називати Церквою об’єднання.

Будинок церкви в 1954рПісля звільнення з табору завдяки діям військ ООН, Мун Сон Мьон разом зі своїми двома першими послідовниками, вирушив на південь. У повоєнній Південній Кореї, серед неймовірних злиднів, разом із нечисленною групою учнів, 1 травня 1954 р. Мун Сон Мьон офіційно заснував “Асоціацію святого духу за об’єднання світового християнства”. Було обрано саме таку назву, аби показати, що ця організація не належить до жодної деномінації і не має наміру створювати нову. Навіть більше, слово «об’єднання» відображає бажання привести всі християнські деномінації до єдності, а «святий дух» у цьому випадку означає, що духовний світ, центром якого є Бог, приєднався до людей на землі, щоб працювати разом із ними. Так почався непростий 40-річний шлях Церкви об’єднання. Перші місіонери поїхали в сусідню Японію (1958 р.), а потім - у США (1959 р.). Керуючись Божим Принципом, Церква  розгорнула широку діяльність, щоб домогтися докорінних змін у всіх сферах життя та діяльності людей, починаючи з внутрішнього, духовного аспекту. Так, згодом сформувався широкомасштабний міжнародний рух, який прагне до відновлення первісного стану людської природи і побудови на землі Божого царства, де люди житимуть у єдності, мирі та любові. На екуменічну діяльність засновник витратив більше коштів, ніж на Церкву об'єднання, будучи переконаним у тому, що неможливо створити єдиний світ без єдності серед християн. Слід зазначити, що послідовники Мун Сон Мьона називають один одного не християнами, а шікку (кор. 식구) — членами сім'ї.

На відміну від традиційного християнства, Церква об’єднання проповідувала не індивідуальне спасіння, а спасіння через сім’ю. Коли 11 квітня 1960 р. відбулася церемонія одруження вчителя Муна і пані Хан Хак Джа, їх почали називати Істинними Батьками. Після цього вони вдвох почали благословляти членів церкви на шлюб. Саме завдяки масовим церемоніям одруження Церква об’єднання стала широковідомою. Теологічні засади церкви були систематизовані Ю Хьо Воном — одним із найближчих учнів Мун Сон Мьона — і видані в 1966 р. у книзі під назвою «Виклад Божого Принципу» (уперше перекладений українською в 2013 р.).

Переїхавши в 1971 р. до християнської Америки, доктор Мун поширив свою діяльність на світовий рівень. У серпні 1972 р. для дослідження філософських засад нової культури був заснований “Інститут філософії об'єднання”, який веде пошук найбільш прийнятних відповідей на ті філософські проблеми, які лежать в основі сучасної кризової ситуації у світі. У 1974 р. в штаті Нью-Йорк Мун заснував “Теологічну семінарію об’єднання”. Викладачами в семінарії стали професори з інших конфесій, зокрема священики методистської, пресвітеріанської та римо-католицької церков, а також рабин. У 1975 р., отримавши відповідну підготовку, місіонери поїхали до 120 країн світу. Паралельно церква вела ідеологічну — часом запеклу — боротьбу з комунізмом через його атеїстичну складову. Таким чином, церква зробила вагомий внесок у мирне вирішення холодної війни і повалення залізної завіси. У цій боротьбі неабияку роль відіграло газетне видання «Вашингтон таймс», засноване доктором Муном у 1982 р.

У 1989 р. у Кореї був заснований “Університет Сонмун”. Це акредитований навчальний заклад (займає 26-те місце в Кореї), який має 37 спеціальностей та 6 аспірантур. У ньому навчаються понад 10 тис. студентів. Девіз університету, який визначив доктор Мун: «Любіть Бога, любіть людство і любіть свою країну».

У 1990 р. у Москві була організована конференція провідних ЗМІ та колишніх глав держав, під час якої доктор і пані Мун зустрілися з Михайлом Горбачовим. Відтак Церква почала офіційну діяльність на теренах колишнього СРСР. В Україну вчення Церкви об’єднання потрапило завдяки місіонерам, які відвідали країну на початку дев’яностих років двадцятого століття і посіяли тут сімена віри. У 1996 р. в США доктор Мун оголосив про закінчення епохи Асоціації святого духу за об’єднання світового християнства. Натомість він заснував “Федерацію сімей за мир у всьому світі та об’єднання”. Федерація прагне вирішити основоположні проблеми суспільства, починаючи з сім’ї. У 1990-х рр. церемонії благословення на шлюб стали масовими та набули міжнародного розмаху.

У 2003 р. у корейській провінції Кьонгідо почала свою роботу теологічна семінарія Чоншім. Того ж року доктор Мун ініціював міжрелігійну миротворну місію на Близькому Сході. А в 2005 р. заснував “Федерацію всесвітнього миру” для доповнення та сприяння миротворній роботі ООН. Після цього в 2005-2006 рр. три покоління родини Мун відвідали 180 країн, щоб передати світу «Послання миру». У 2009 р. світ побачила автобіографія Мун Сон Мьона “Громадянин світу, який любить мир”, яка стала бестселером у Кореї та Японії. Коли в 2012 р. доктор Мун відійшов у світ вічності, на чолі всесвітнього руху об’єднання стала його дружина Мун Хан Хак Джа, яка завжди була його найближчим послідовником. Наразі пані Мун приділяє велику увагу вихованню лідерів із молодого покоління членів Церкви.

Церква об’єднання має своїх прихильників майже в усіх країнах світу, з найбільшими громадами в Південній Кореї, Японії та США. Орієнтовна кількість її членів складає 500 тисяч осіб.


За корейською традицією вважається, що новонародженій дитині вже виповнився 1 рік.